6 علایم هشدار دهنده بدن را بشناسید

4361
graphicstock.com
graphicstock.com

۶ علایم هشدار دهنده بدن را بشناسید

۱-بزرگی کاسه چشم
نگاه نزدیکتر و دقیقتری به چشم خودتان بیاندازید تا از تناسب میزان سفیدی آن با کره چشمتان مطلع شوید. آیا سفیدی بیشتر از معمولی در می بینید؟ اگر احساس کردید چشمتان برآمده تر شده است نیز می تواند علامت پرکاری تیروئید در بدن شما باشد و به از دست دادن ناگهانی وزن، نامنظم شدن ضربان قلب، تعریق بیش از حد و افزایش عصبانیت منجر شود.

  ۲-نازکی ابرو
اگر دچار ریزش موی اطراف ابرو بویژه در نواحی لبه آن شدید، این ریزش می تواند علامت کمکاری تیروئید باشد. جدا از پرکاری تیروئید، در وضعیت کمکاری تیروئید، غده تیروئید نمی تواند برخی هورمون های مهم بدن را به اندازه کافی تولید کند. این وضعیت بیشتر در زنان بالای ۶۰ سال رواج دارد و می تواند به علت چاقی، دردهای مفصلی و بیماری های قلبی نیز قلمداد شود.

۳-صافی و رنگ پریدگی زبان
زبان سالم باید صورتی و پر از دست اندازهای پوشیده از پرز باشد. اگر زبانتان به گونه ای غیر منتظره و دردناک، صاف و کمرنگ شده است، می تواند نشانه کمبود مواد معدنی مانند کاهش سطح آهن، اسید فولیک و ویتامین ب۱۲ باشد.

- Advertisement -

۴-تیرگی و ضخیم شدن پوست در ناحیه پشت گردن
اگر متوجه رنگی مخملی روی پوست اطراف گردن، زیر بغل، و کشاله رانتان شدید می تواند نشانه ای از ابتلا به دیابت باشد. Acanthosis nigricans نوعی بیماری با مشخصات تیرگی و ضخیم شدن پوست است که به طور معمول در افراد چاق و مبتلایان به دیابت رخ میدهد کودکانی که به این بیماری مبتلا شوند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم قرار دارند. اکانتوز همچنین می تواند علامت هشداردهنده مهمی از وجود تومور سرطانی در معده و کبد باشد.

۵-علامت ضربدیدگی روی زانوها
نشانه هایی همچون ضربدیدگی یا خونمردگی به رنگ زرد یا قرمز در قسمت های مفصلی، تاندون ها و آرنج و زانوی دست و پایتان دیده می شود؟ این علائم که به ضربه کلسترول یا cholesterol bumps و یا xanthomas شناخته می شوند، نشانه های حاصل از کلسترول بالا یا بیماری های مرتبط با تهدید جدی سلامت همچون پانکراتیت به شمار می روند. برخی از این برجستگیها و ضربدیدگیها کوچک و برخی هم بزرگتر به نظر می رسند.

۶-متورم شدن پا یا مچ پا
همه ما تاکنون تجربه متورم شدن پا یا مچ پایمان را در وضعیت های خاصی داشته ایم؛ مثل زمانی که مدتی زیاد درون خودرو بوده ایم؛ اما در برخی موارد این وضعیت، بیانگر علامتی بسیار جدی تر (همچون نارسایی قلبی) است ورم پا و مچ پا با تجمع مایعات در بدن به نشانه نارسایی قلبی ایجاد می شود و در این وضعیت ممکن است احساس کنید کفشتان تنگ شده است

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید