رازهایی که زبان تان در مورد سلامتی تان به شما میگویند _جدی بگیرید

1569

رازهایی که زبان تان در مورد سلامتی تان به شما میگویند _جدی بگیرید

زبان به عنوان یک ابزار تشخیصی مهم طی سالیان دراز شناخته شده است که قدمت آن به طب سنتی چینی برمیگردد.
وقتی برای چک آپ میروید، حتی پزشکان مدرن هم از شما میخواهند زبانتان را بیرون بیاورید. همانطور که در این مقاله از راستینه بحث شده است، رنگ زبانتان مانند ظاهر جراحات و ضربات میتواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی شما بگوید. بنابراین یک آینه پیدا کنید، زبانتان را بیرون بیاورید، و ببینید این شاخص های رایج زبان چه چیزی در مورد سلامتی شما میگویند.

ارتباط سلامتی با زبان

زبان سفید

یکی از رایج ترین رنگ های زبان، که میتواند نشان از سطح وسیعی از مشکلات باشد، پوشش سفید یا لکه های زبانی است. به طور کلی، عامل ایجاد سفیدی زبان، باکتری است. ممکن است شما از یک عفونت مخمر دهان که برفک هم نامیده میشود و یا یک عفونت گلو مثل گلو درد میکروبی رنج ببرید. و یا به این دلیل که دهان شما با سیستم گوارش در ارتباط است سفیدی زبان ممکن است رشد بیش از حد باکتری در دل و روده را نشان دهد.

وقتی پزشکان دقیقا علت بیماری را نمیدانند، یکی دیگر از نگرانی هایی که زبان سفید به آن اشاره میکند لیکن پلان دهانی (oral lichen planus) است. متخصصان معتقدند اگر این مسئله وجود داشته باشد، ارتقای بهداشت دهان، ترک سیگار، و پرهیز از غذاهای اسیدی و تند ممکن است به خلاص شدن از سفیدی زبان کمک کند. یک علت ایجاد پوشش سفید روی زبان، که کمتر رایج است اما بطور بالقوه جدی است، لکوپلاکیا است، لکوپلاکیا رشد سلولی بیش از حد در دهان است که بعضی اوقات میتواند به عنوان یک پیش ماده در سرطان دهان عمل میکند.

- Advertisement -

زبان قرمز روشن

اگر زبان شما بیشتر قرمز روشن آلبالویی است تا ظاهر صورتی معمول آن، احتمالا از کمبود ویتامین رنج میبرید. زبان قرمز روشن میتواند نشانه کم خونی باشد، که شما باید میزان آهن دریافتی را بالا ببرید. متناوبا، شما ممکن است کمبود ویتامین B داشته باشید که میتوانید آجیل، میگو و گوشت بدون چربی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

زبان بنفش

در بدن، رنگ بنفش و آبی معمولا نشانه کمبود اکسیژن است، که وقتی در مورد زبان و دهان حرف میزنید نیز همین مسئله صدق میکند. اگر زبانتان بنفش است، ممکن است گردش خون شما مختل شده باشد و یا احتمالا از برونشیت یا آسم یا مشکل ریوی دیگری رنج میبرید. همچنین کلسترول بالا شامل انسداد ها و پلاک ها در سرخرگ ها هم میتواند عامل ایجاد زبانی، بنفش باشد.

زبان خشک

مجموعه ای از دلایل، از جزیی تا جدی باعث ایجاد خشکی دهان و زبان می شود. کسانی که از طریق دهانشان تنفس میکنند، همچنین افراد سیگاری، بیشتر مستعد داشتن زبانی خشک و چسبناک اند. داروهای مختلف، مخصوصا درمان های سرطان مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی عوارضی مثل خشکی دهان دارند. البته کم شدن آب بدن روی زبان، زودتر از دهان حس می شود.
با این حال، خشکی دهان ممکن است نشانه مشکلات خطرناک دیگری نیز باشد که اگر نتوانستید دلیل فوری برای علائم خود پیدا کنید باید به پزشک مراجعه کنید. گروهی از بیماری ها از دیابت گرفته تا پارکینسون و ایدز باعث خشکی دهان میشوند. باقیمانده آسیب عصبی ناشی از جراحات و جراحی های گذشته هم میتوانند در پیشرفت خشکی دهان نقش داشته باشند. نهایتا، آسیب های ناشی از خود غدد بزاقی نیز از حفظ رطوبت مناسب دهان جلوگیری می کنند.

ترک‌خوردگی و شیارهای زبان

ترک‌خوردگی‌ها و شیارهای زبانی ممکن است به معنای پیرتر شدن شما باشند. این ترک‌ها و شیارها بی‌ضرر هستند، اما مشکل هنگامی بروز می‌کند که بهداشت دهانی بد باعث ایجاد عفونت درون آنها می‌شود. ممکن است عفونت قارچی درون این شیارها ایجاد شود. در این صورت ناگهان احساس درد، بوی بد دهان و گاهی احساس سوزش می‌کنید. اغلب این عفونت‌ها با داروهای ضدقارچی موضعی درمان می‌شوند.

برخی از تجهیزات دندانی مانند دندان‌های مصنوعی نیز ممکن است باعث شیاردار شدن زبان شوند. اطمینان حاصل کنید که تجهیزات دندانی‌تان به‌درستی نصب شده‌اند، به مقدار کافی آب بنوشید و رفتارهای مناسب بهداشت دهانی مانند مسواک زدن زبان را انجام دهید.

ناهموارهای سطح زبان

این ناهمواری‌ها که اصطلاحا به آنها «زبان جغرافیایی» می‌گویند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند. این وضعیت بی‌ضرر بین 1 تا 14 درصد افراد مشاهده می‌شود. گرچه علت این وضعیت دقیقا معلوم نیست، ممکن است مربوط به جوانه‌های چشایی باشد. جوانه‌های چشایی گاهی به‌طور تصادفی تحلیل می‌روند. این جوانه‌ها همچنین ممکن است باززایی پیدا کنند. به‌این‌ترتیب برخی از قسمت‌های زبان فرورفته و برخی از قسمت‌ها برآمده می‌شود. زبان جغرافیایی به‌طورمعمول به درمان یا بررسی نیاز ندارد، اما اگر دردناک شود، پزشک ممکن است ضمادهای کورتونی ضدالتهابی یا دهانشویه آنتی‌هیستامینی برای درمان تجویز کند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید