علت خارش کف پا یکی از این 3 مورد است + درمان خانگی موثر برای رفع خارش پا

1246
graphicstock.com

علت خارش کف پا یکی از این 3 مورد است + درمان خانگی موثر برای رفع خارش پا

خارش کف پا دلایل مختلفی دارد که در این مطلب 3 علت مهم خارش کف پا بیان می شوند همچنین با ما همراه باشید تا با چند روش خانگی درمان خارش پا و کف پا آشنا شوید.

3 علت مهم خارش کف پا

خارش کف پا یک ناراحتی عمومی است که خیلی ها در طول زندگیشان ممکن است تجربه کنند. این مشکل در بسیاری از مواقع چیز مهمی نیست و در مدت زمان کوتاهی برطرف می شود. اما گاهی اوقات این خارش نشانه ای از مشکلات جدی سلامتی است که باید به سرعت درمان شود. در ادامه این نوشتار با مهم ترین علت خارش کف پا آشنا می شویم.

اگزما

اگزما یک اصطلاح پزشکی رایج است که خارش و التهاب پوست را نشان می دهد. درماتیت آتوپیک، شایع‌ترین نوع اگزما، به طور معمول در قالب راش خارش‌دار و قرمز روی گونه ها، دست ها و پاها ظاهر می شود.

- Advertisement -

خاراندن محل تحت تاثیر قرار گرفته می تواند به انتشار مولکول های التهابی منجر شود که توسعه بیشتر اگزما و خشکی پوست را به همراه دارد.بهترین روش درمان، پرهیز از خاراندن، پیشگیری از تعریق در اطراف منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده است. پزشک شما ممکن است داروهای استروئیدی موضعی یا خوراکی را برای تسکین خارش تجویز کند.

مواد شیمیایی جوراب و کفش

در بسیاری از مواقع پوشیدن جوراب های نامرغوب یا کفش هایی که از مواد صنعتی نامرغوب تولید شده اند عامل خارش شدید کف پا می شوند. از این رو پزشکان توصیه می کنند از جوراب های نخی و مرغوب استفاده شود. یکی از این جوراب های مرغوب جوراب های نانو هستند که افزون بر جنس خوبی که دارند ضدعرق و ضد بو و ضد باکتری هم هستند.

پسوریازیس

پسوریازیس یا صدفک، بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست و رشد فوق سریع سلول های پوست باعث تجمع آن ها روی سطح پوست می شود. آن ها به شکل سلول های پوست معمولی ظاهر نمی شوند و تجمع آن ها شکل گیری وصله های پوسته پوسته نقره ای یا سفید رنگ را در پی دارد.

حالا با ما همراه شوید تا شما را با چند روش خانگی موثر برای درمان خارش پا و کف پا آشنا کنیم

۱. کمپرس سرد

برای رهایی فوری از خارش پا و کف پا، هیچ چیز بهتر از کمپرس سرد نیست.

احساس سرما و خارش هر دو از طریق فیبرهای عصبی یکسانی به بدن منتقل می‌شوند، بنابراین استفاده از کمپرس سرد می‌تواند باعث رهایی فوری شما از خارش پا و کف پا بشود. دمای سرد همچنین به بی‌حس شدن آن منطقه کمک می‌کند، که این امر به نوبه‌ی خود به کاهش احساس خارش کمک می‌کند.

– چند قالب کوچک یخ را در پارچه‌ای تمیز بپیچید. این بسته‌ی یخ را روی ناحیه‌ای از پای‌تان که دچار خارش است به مدت چند دقیقه قرار دهید. به مدت ۳۰ ثانیه به خودتان استراحت بدهید و بعد دوباره این عمل را تکرار کنید.

– همچنین می‌توانید شیر آب سرد را بر روی ناحیه‌ی مبتلا به خارش پا و کف پا مادامی که نیاز باشد باز کنید.

توجه: هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید، چون ممکن است به سرمازدگی منجر شود.

۲. سرکه سیب

به مدت قرن‌ها از سرکه سیب به عنوان درمانی طبیعی جهت فرو نشاندن هر نوع خارشی استفاده می‌شده است. این ماده، با داشتن ماهیتی اسیدی به از بین بردن قارچ‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند باعث خارش پا و کف‌ پای‌تان بسیار کمک می‌کند. همچنین به باز گرداندن تعادل pH به حالت طبیعی کمک می‌کند.

از سرکه‌ی سیب به روش‌های متفاوتی می‌توان استفاده کرد، من جمله به صورت موضعی و خوراکی.

برای استفاده‌ی موضعی: ۱ پیمانه سرکه سیب خام صاف نشده را با سه پیمانه آب گرم مخلوط کنید و داخل لگن یا سطل کوچکی بریزید. پاهای‌تان را در این محلول به مدت ۱۵ دقیقه بخیسانید، بعد آن‌ها را کاملا خشک کنید. این کار را هر روز دو بار و به مدت دو سه هفته انجام دهید.

برای مصرف خوراکی: ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب خام صاف نشده را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید ۱ قاشق چایخوری عسل خام هم به آن اضافه کنید و دو بار در روز از آن بنوشید.

خیساندن با آب نمک3.

محلول آب نمک درمان دیگری است که به برطرف کردن احساس خارش پا و کف پا کمک می‌کند.

نمک رشد میکروب‌هایی را که باعث انواعی از عفونت‌های پا می‌شوند متوقف می‌کند، و همین امر خارش و سایر ناراحتی‌ها را کاهش می‌دهد. به علاوه، به تسکین خستگی پا کمک می‌کند.

۱. ۲ قاشق چایخوری نمک را در نیم لیتر آب گرم مخلوط کنید و هم بزنید.

۲. این مخلوط را داخل تشت یا لگن بریزید.

۳. پاهای‌تان را که دچار خارش شده اند به مدت ۱۰ دقیقه در این محلول فرو کنید.

۴. این فرایند را چند بار در روز تکرار کنید تا بدترین خارش‌ها نیز برطرف شوند.

برای افزودن بر تاثیر این درمان، می‌توانید از نمک اپسوم به جای نمک معمولی استفاده کنید.

هشدار: اگر هر شکاف پوستی یا زخم بازی در بدن دارید، از درمان‌های نمکی استفاده نکنید.

4. بابونه برای درمان خارش پا و کف پا

به خاطر اثرات ضد آلرژیک قدرتمند، بابونه می‌تواند برای درمان خارش پا و کف پا مورد استفاده قرار بگیرد.

این گیاه مانع ترشح هیستامین می‌شود، که به شما کمک می‌کند از واکنش آلرژیکی که می‌تواند به خارش پوست منجر شود جلوگیری کنید.

برای استفاده‌ی موضعی: یک فنجان چای را در یخچال به مدت ۱۰ دقیقه خنک کنید. یک تکه پارچه را در این چای بزنید، رطوبت اضافه‌ی آن را بگیرید و از آن به عنوان کمپرس سرد برای رفع خارش پا و کف پا استفاده کنید. این کار را ۳ یا ۴ بار در روز تکرار کنید تا به سرعت بهبود پیدا کنید.

برای مصرف خوراکی: ۱ قاشق غذاخوری بابونه‌ی خشک شده را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. روی آن را بپوشانید تا به مدت ۵ دقیقه خیس بخورد. آن را آبکشی کنید. از این چای ۲ یا ۳ بار در روز بنوشید تا خارش پا و کف پای‌تان فرو بنشیند.

5. ماست برای درمان خارش پا و کف پا

ماست ساده‌ی ارگانیک حاوی کلنی‌های باکتریایی و پروبیوتیک‌های فعالی است که به مبارزه با هر نوع عفونت پا که می‌تواند باعث ایجاد خارش شود کمک کند.

این خوراکی همچنین به مبارزه با خشکی پوست نیز کمک می‌کند، که عامل اصلی دیگری برای خارش پا و کف پا است.

برای استفاده‌ی موضعی: ماست ساده‌ی خنک را مستقیما روی پاهای خود بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه بماند. بعد آن را با آب خنک بشویید. به طور کامل پاهای خود را خشک کنید و رطوبت آن را بگیرید. این فرایند را دو بار در روز برای مدت چند هفته تکرار کنید.

برای مصرف خوراکی: ۱ تا ۲ فنجان ماست ساده دارای کشت‌های زنده و فعال را در رژیم غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید.

نکات و توصیه‌های بیشتر برای درمان خارش پا و کف پا

قبل از خوابیدن، پاهای‌تان را با گلیسیرین و گلاب ماساژ بدهید تا پوست‌تان نرم و مرطوب بماند.

همچنین می‌توانید لوسیون کالامین را چند بار در روز برای رفع خارش پا استفاده کنید.

جوراب‌هایی را انتخاب کنید که ۱۰۰ درصد از کتان درست شده باشند. از پوشیدن جوراب‌های پشمی و پلی‌استری و سایر مواد ترکیبی اجتناب کنید، چون می‌توانند باعث خارش پوست شوند.

در حالی به رختخواب بروید که یک رطوبت‌ساز در اتاق‌تان روشن کرده‌اید تا به جلوگیری از خشکی پوست‌تان کمک کند؛ معضلی که می‌تواند خارش را بدتر کند.

برای هیدراته نگه داشتن پوست‌تان آب فراوانی بنوشید. این کار به سم زدایی بدن از طریق دفع ادرار نیز کمک می‌کند.

از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های دارای کافئین زیاد اجتناب کنید، چون ماهیتی دهیدراته کننده دارند و می‌توانند باعث بدتر شدن خارش پا یا کف پا بشوند.

خارش می‌تواند حتی به خاطر واکنش آلرژیک به چیزی که می‌پوشید یا محصولی که استفاده می‌کنید به وجود بیاید. سعی کنید علت و عامل خارش را پیدا و از آن‌ها اجتناب کنید.

می‌توانید از داروهای آنتی‌هیستامین برای رفع خارش ناشی از واکنش‌های آلرژیک استفاده کنید.

برای پای ورزشکاران، می‌توانید از بعضی داروهای ضد قارچی بدون نسخه استفاده کنید.

بعد از شستن پاهای‌تان، همیشه آن‌ها را واقعا خوب خشک کنید، بخصوص لای انگشتان پای‌تان را.

رژیم غذایی‌تان را از ویتامین A، B، و E پر کنید. کمبود این ویتامین‌ها می‌تواند به خشکی پوست منجر شود.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید