اگر با گردن درد از خواب بیدار میشی حتما بخوانید

3150

بیدار شدن از خواب با گردن درد اصلاً اتفاق خوشایندی نیست و هیچ کس دوست ندارد که روز خود را با گردن درد شروع کند. زیرا این اتفاق باعث می شود حوصله خود را از دست بدهیم و انجام ساده ترین حرکات مثل چرخش سر برای ما دردناک باشد

اگر بسیاری از ما در مورد روش درست خواب اطلاعات داشته باشیم، می توانیم از این مشکل جلوگیری کنیم. در این قسمت بیشتر راجع به گردن درد بعد از خواب صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید و در ادامه بخوانید

graphicstock.com

علل و عواملی که باعث ایجاد گردن درد بعد از خواب می شود

شاید تا به حال به این فکر نکرده باشید که پوزیشن بدن شما هنگام خواب و بالشی که استفاده می کنید، چقدر مهم است اما هر دو عامل به شدت می تواند در گردن درد شما و یا حتی کمر درد و دیگر درد های جسمانی موثر باشند.

- Advertisement -

تحقیقات نشان می دهد که مشکلات خواب معمولاً به دلیل دردهایی است که در جسم خود تجربه می کنیم. بسیاری از این فاکتورها قابل کنترل هستند و می توانیم با اعمال تغییراتی در آن ها، گردن درد و مشکلات دیگر را تسکین دهید.

پوزیشن خواب

هر انسانی پوزیشن مخصوص به خود را هنگام خواب ایجاد می کند اما اگر عادت دارید که دمر بخوابید، پس یعنی باید منتظر گردن درد باشید زمانی که روی شکم می خوابید، گردن شما به یک سمت به مدت چند ساعت طولانی می چرخد. در نتیجه عضلات آن تحت فشار قرار می گیرند و سفتی و درد هنگام صبح ایجاد می شود.

خوابیدن روی شکم همچنین می تواند به کمر شما فشار بیاورد؛ مخصوصاً اگر روی تشک مناسبی نخوابیده باشید. همچنین باعث برآمدگی بیشتر شکم می شود و فشار بیشتری به مهره های کمر و عضلات آن وارد خواهد کرد.

بالشت

گردن و سر شما ساعات بسیار طولانی را در طول شب روی بالشت سپری می کند. به همین دلیل است که باید یک بالش مناسب انتخاب کنید. بالشی که سر و گردن شما را در پوزیشن مناسبی نگه ندارد، باعث ایجاد تنش در عضلات گردن می شود و گردن درد را ایجاد می کند.

بالشت های فوم دار و پر شده از پَر، باعث می شود که سر شما هنگام شب پوزیشن مناسبی داشته باشد. همچنین به کمر و گردن شما فشار وارد نشود.

حرکت ناگهانی

حرکات ناگهانی مثل بلند شدن با سرعت زیاد و چرخش ناگهانی بدن باعث گرفتگی عضلات گردن می شود. کشش بیش از حد بدن هنگام خواب یا تلاش زیاد، برای به خواب رفتن نیز عاملی برای این تنش ها و فشارها به گردن است.

آسیب دیدگی ورزشی از روز قبل

بعضی از انواع آسیب دیدگی ها مثل آسیب دیدگی های ورزشی . البته ممکن است اثرات آنها چند روز بعد مشخص شود. اگر این حرکات به گردن شما آسیب وارد کند، احتمالا شب راحت می خوابید اما روز بعد با گردن درد از خواب بیدار می شوید

علل دیگر گردن درد

بعد از بیدار شدن، همچنین علت های دیگری هم برای گردن درد وجود دارد. در بعضی از موارد ممکن است که گردن درد به دلیل اتفاقاتی باشد که در طول روز رخ داده است که بعضی از آن ها شامل موارد زیر هستند:

 • غلط ایستادن در طول روز
 • بیش از حد کار کردن با کامپیوتر
 • تماشای طولانی تلویزیون بدون تغییر پوزیشن
 • پوکی استخوان
 • فشار زیاد عصبی
 • مشکلات مربوط به دیسک

 

راه کارهای خانگی برای رفع گردن درد بعد از خواب

اگر با گردن درد از خواب بیدار شدید، راهکارهای خانگی زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها درد گردن را بهبود ببخشید. حتما مجبور نیستید که به پزشک مراجعه کنید. در این بخش از سلامت نمناک راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم:

روی گردنتان کمپرس سرد یا گرم قرار دهید

یک عدد یخ یا کمپرس سرد را روی قسمتی از گردنتان که درد دارد، به مدت 20 دقیقه قرار دهید. این روش به شما کمک می کند که التهابات در ماهیچه های گردن کاهش پیدا کند. اگر گردن درد شما یک روز یا بیشتر طول کشید، حتماً یک کمپرس گرم روی گردنتان به مدت 20 دقیقه قرار دهید. این روش باعث آرام شدن و نرم شدن ماهیچه ها خواهد شد

از مسکن استفاده کنید

از داروهای مسکن مثل ایبوپروفن، ناپروکسن یا استامینوفن  استفاده کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است

برای جلوگیری از گردن درد، هنگام بیدار شدن از خواب مراحلی هستند که باید آن ها را در پیش بگیرید:

مراحل جلوگیری از گردن درد بعد از بیدار شدن

 1. زمانی که دمر می خوابید؛ سعی کنید که به پهلو یا به کمر بخوابید. اگر به پهلو می خوابید، سعی کنید که یک بالشت بین پاهایتان قرار دهید. این روش به شما کمک می کند که گردنتان هم جهت با ستون فقرات قرار بگیرد.
 2. زمانی که به پهلو می خوابید، حتما مطمئن شوید که بالشت شما بیش از حد بلند نیست. کش آمدن ماهیچه های گردن حتی به مقدار بسیار کم در طول شب می تواند عاملی برای گردن درد صبحگاهی باشد.
 3. از یک بالشت پَر استفاده کنید که شکل گردن شما را حفظ می کند و باعث می شود راحت تر روی بالشت قرار بگیرد. هر سال یا هر دو سال یکبار بالشتتان را عوض کنید.
 4. بالشت های فوم نیز گزینه مناسبی هستند و گردن شما را در حالت متناسب قرار می دهند.
 5. از بالشت های بیش از حد سفت یا عمیق استفاده نکنید زیرا باعث انعطاف بیش از حد ماهیچه های گردن شما می شوند.
 6. اگر تشک شما در قسمت وسط گود باشد، حتماً باید آن را تعویض کنید. زیرا باعث می شود کمر و گردن تان در موقعیت غلطی قرار بگیرند.
 7. در طول روز حتماً هنگام ایستادن، راه رفتن و نشستن مخصوصاً پشت میز یا استفاده از کامپیوتر، پوزیشن مناسبی داشته باشید.
 8. از خم شدن و افتادگی شانه ها و جلو دادن گردن خودداری کنید.
 9. سعی کنید که گوشی موبایل خود را مقابل چشمانتان قرار دهید، به جای این که مجبور باشید گردن خود را به سمت پایین خم کنید.
 10. گوشی موبایل خود را بین شانه و گوش نگه ندارید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید