داشتن رابطه جنــسی چند بار در هفته می تواند برای زوجین کافی و نرمال باشد

20095
graphicstock.com

داشتن رابطه جنــسی چند بار در هفته می تواند برای زوجین کافی و نرمال باشد

در ادامه این مطلب از زبان متخصصان درباره ی اینکه داشتن رابطه جنــسی چند بار در هفته می تواند برای زوجین کافی و نرمال باشدمیپردازیم
تعداد نزدیکی در هفته یا ماه، چیزی نیست که بتوان آن را به طور مشخص بیان کرد. اما بر اساس تحقیقات، یک میانگین طبیعی برای تعداد رابطه در سال وجود دارد. بر این اساس، در سن 18 تا 29 سالگی، میانگین نزدیکی حدود 112 بار در سال، یعنی 2 بار در هفته است. در سن 30 تا 39 سالگی، 86 بار در سال یعنی حدودا ماهی 6-7 بار و در سن 40 تا 49 سالگی، به میزان 69 بار در سال (یعنی نصف جوانان 18تا29 سال) می‌رسد. بنابراین عملکرد جنسی طبیعی در زنان و مردان در سنین و نژادهای مختلف، تفاوت دارد. همچنین ممکن است عواملی همچون افسردگی نیز بر تعداد دفعات نزدیکی تاثیر بگذارد

این میانگین ممکن است در سه دوره بخصوص تغییر کند. معمولا در اوایل ازدواج، تعداد دفعات نزدیکی افزایش پیدا می‌کند. همچنین در دوره بارداری و بعد از زایمان اغلب از میزان رابطه جنسی کاسته شده و این مسئله موضوع نگران کننده‌ای نیست.

چه عواملی در کاهش تعداد دفعات نزدیکی موثر است؟

عوامل مختلفی می‌تواند روی کاهش تعداد دفعات نزدیکی تاثیر بگذارد. افزایش سن همراه با افزایش تعهدات خانوادگی، مشکلات، دغدغه‌های شغلی و مالی و ناراحتی‌های جسمی از مهم‌ترین دلایل کاهش تعداد رابطه جنسی بین زن و شوهر است. تغییرات مهم و تغییر در سبک زندگی، مشکلات روحی و روانی مثل افسردگی یا اختلالات اضطرابی نیز در کاهش تعداد دفعات نزدیکی اهمیت دارد.

- Advertisement -

چند بار نزدیکی در طول هفته طبیعی است؟

همانطورکه گفته شد، تعداد 2 تا 3 بار در هفته برای زوجین زیر 30 سال و تعداد 1تا2 بار در هفته برای زوجین 30تا39 سال، میزان طبیعی تعداد دفعات نزدیکی است.

نکته مهم این است که رابطه جنسی مثل دارو نیست که سر ساعت و وقت معینی انجام شود. سالم‌ترین تعداد رابطه جنسی بین زن و شوهر، زمانی است که هر دو میل و انرژی کافی برای برقراری رابطه را داشته باشند و از نزدیکی لذت ببرند. این تعداد می‌تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان مثال زوجی در یک هفته 10 بار رابطه دارند اما پس از این هفته، ممکن است تا 1ماه رابطه جنسی نداشته باشند. بنابراین، هیچ چهارچوبی وجود ندارد که بر اساس آن بهتر یا بدتر بودن تعداد دفعات نزدیکی و بی میلی جنسی تعیین شود. این خود زوجین هستند که بر اساس میزان نیاز و توانایی و شرایط خود، تصمیم می‌گیرند که چه زمانی رابطه داشته باشند. کم بودن تعداد دفعات نزدیکی در یک دوره کوتاه دلیل بر میلی جنسی نیست.  .

 

کمتر از چه میزان رابطه خطرناک است؟

اگر تعداد دفعات نزدیکی در سال به زیر 10 بار، یعنی کمتر از ماهی یک بار کاهش یابد، می‌تواند نگران کننده باشد. با اینکه حتی نداشتن رابطه جنسی نیز در برخی از موارد نمی‌تواند علتی برای مشکل بنیادی باشد، اما تحقیقات نشان داده که با کم شدن رابطه جنسی، روابط بیشتر به سمت خیانت، خشم و طلاق کشیده می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم که زوج‌ها حداقل یک بار در هفته یا دو هفته یک بار رابطه جنسی داشته باشند.

مسئله دیگر نیز این است که اگر در اکثر موارد یکی از زوجین تمایل داشته باشد و دیگری نداشته باشد، حتما باید به یک مشاوره جنسی مراجعه شده تا این مشکل بر طرف گردد. عدم تمایل یکی از طرفین، می‌تواند مشکلات روحی و روانی متعددی برای فرد مقابل به همراه داشته باشد. گرم بودن یک طرف و سرد بودن طرف مقابل، مسئله ایست که باید پیش از ازدواج و به کمک مشاوره ازدواج حل و فصل شود تا در طول ازدواج، مشکل حادی پیش نیاید.  .

بیشتر از چه میزان رابطه جنسی غیر معمول است؟

معمولا، میزان بالای رابطه جنسی جای نگرانی ندارد؛ مخصوصا اگر هر دو طرف رابطه، تمایل و نیاز داشته باشند و از رابطه جنسی در دفعات زیاد لذت ببرند. اما تعادل در هر چیزی ضروری است، حتی اگر همیشه لذت بخش باشد. تعداد دفعات نزدیکی زیاد می‌تواند نشانگر بیش فعالی و اعتیاد جنسی باشد و مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند. اگر همسرتان یا خودتان دچار بیش فعالی جنسی هستید و نمی‌توانید تمایل خود به رابطه را (مخصوصا با وجود مخالفت همسرتان) کنترل کنید، لازم است که به روانشناس مراجعه نمایید.

سخن آخر

رابطه جنسی در زندگی زناشویی بسیار مهم است و کیفیت آن بر تمام ابعاد زندگی مشترک تاثیر می‌گذارد. تعداد دفعات نزدیکی از مسائلی است که برای زوجین بسیار چالش برانگیز است چرا که میزان مشخصی برای آن نمی‌توان تعیین کرد. اگر فکر می‌کنید که تعداد دفعات رابطه جنسی تان بسیار کم یا بسیار زیاد است، از مشاوره کمک بگیرید. روانشناس شرایط شما را بررسی کرده و در صورت لازم راهکارهایی در این زمیه به شما ارائه می‌دهد.

1 نظر

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید