داشتن رابطه جنــسی ، چند روز یکبار , کافی و نرمال است؟

437
graphicstock.com

میزان و تعداد دفعات نزدیکی دغدغه ایست که اغلب از طرف زنان مطرح می شود. مخصوصا زنانی که خود یا همسرشان طبع سرد دارند و پایین بودن تعداد رابطه برایشان نگران کننده می شود. تعداد رابطه جنسی، اول از همه به توافق، تمایل و نیاز طرفین بستگی دارد. عدم توافق در تعداد دفعات نزدیکی یکی از عوامل شروع دلخوری ها و مشکلات زناشویی است. اما گاهی دیدگاه غلط درباره تعداد دفعات طبیعی به عنوان محرکی برای بالا بردن این دفعات عمل می کند. معمولا مردان در این شرایط از داروها و مکمل ها تنها برای رضایت همسرشان استفاده می کنند. با اطلاع از تعداد دفعات طبیعی نزدیکی دید زوجین به رابطه جنسی تغییر کرده و می توانند بهتر به مسائل زناشویی خود بپردازند. در ادامه درباره تعداد دفعات طبیعی و معایب کم یا زیاد بودن دفعات نزدیکی می پردازیم.

میانگین تعداد دفعات نزدیکی چند بار است؟

تعداد نزدیکی در هفته یا ماه، چیزی نیست که بتوان مشخصا آن را بیان کرد. اما بر اساس تحقیقات، یک میانگین طبیعی برای تعداد رابطه در سال وجود دارد. بر این اساس، در سن 18 تا 29 سالگی، میانگین نزدیکی حدود 112 بار در سال، یعنی 2 بار در هفته می باشد. در سن 30 تا 39 سالگی، 86 بار در سال یعنی حدودا ماهی 6-7 بار و در سن 40 تا 49 سالگی، به میزان 69 بار در سال (یعنی نصف جوانان 18تا29 سال) می رسد. بنابراین عملکرد جنسی طبیعی در زنان و مردان در سنین و نژادهای مختلف، تفاوت دارد.

این میانگین در سه دوره بخصوص ممکن است تغییر کند. در اوایل ازدواج معمولا رابطه به تعداد زیادی افزایش پیدا می کند. همچنین در دوره بارداری و بعد از زایمان اغلب میزان رابطه جنسی کاسته شده و این مسئله موضوعی نگران کننده نمی باشد.

- Advertisement -

چه عواملی در کاهش تعداد دفعات نزدیکی موثر است؟

عوامل مختلفی می تواند روی کاهش رابطه جنسی تاثیر بگذارد. افزایش سن همراه با افزایش تعهدات خانوادگی، مشکلات و دغدغه های شغلی و مالی و ناراحتی های جسمی، یکی از مهم ترین دلایل کاهش تعداد رابطه جنسی بین زن و شوهر است. تغییرات مهم و تغییر در سبک زندگی، مشکلات روحی و روانی مثل افسردگی یا اختلالات اضطرابی نیز در کاهش تعداد دفعات نزدیکی اهمیت دارد.

چند بار نزدیکی در طول هفته طبیعی است؟

همانطورکه گفته شد، تعداد 2 تا 3 بار در هفته برای زوجین زیر 30 سال و تعداد 1تا2 بار در هفته برای زوجین 30تا39 سال، میزان طبیعی تعداد دفعات نزدیکی می باشد.

نکته مهم این است که رابطه جنسی مثل دارو نیست که سر ساعت و وقت معینی انجام شود. سالم ترین تعداد رابطه جنسی بین زن و شوهر، زمانی است که هر دو میل و انرژی کافی برای برقراری رابطه را داشته باشند و از نزدیکی لذت ببرند. این تعداد می تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان مثال زوجی در هفته ای 10 بار رابطه دارند اما پس از این هفته، ممکن است تا 1ماه رابطه ای نداشته باشند. بنابراین، هیچ چهارچوبی وجود ندارد که بر اساس آن بهتر یا بدتر بودن تعداد دفعات نزدیکی و بی میلی جنسی تعیین شود. این خود زوجین هستند که بر اساس میزان نیاز و توانایی و شرایط خود، تصمیم می گیرند که چه زمانی رابطه داشته باشند.

کمتر از چه میزان رابطه خطرناک است؟

اگر تعداد رابطه جنسی در سال به زیر 10 بار، یعنی کمتر از ماهی یک بار کاهش یابد، می تواند نگران کننده باشد. با اینکه حتی نداشتن رابطه جنسی نیز در برخی از موارد نمی تواند علتی برای مشکل بنیادی باشد، اما تحقیقات نشان داده که با کم شدن رابطه جنسی، روابط بیشتر به سمت خیانت، خشم و طلاق کشیده می شود. به همین دلیل، توصیه می کنیم که زوج ها حداقل یک بار در هفته یا دو هفته یک بار رابطه جنسی داشته باشند.

مسئله دیگر نیز این است که اگر در اکثر موارد یکی از زوجین تمایل داشته باشد و دیگری نداشته باشد، حتما باید به یک مشاوره جنسی مراجعه شود تا این مشکل بر طرف گردد. عدم تمایل یکی از طرفین، می تواند مشکلات متعدد روحی برای فرد مقابل داشته باشد. گرم بودن یک طرف و سرد بودن طرف مقابل، مسئله ایست که باید پیش از ازدواج و به کمک مشاوره ازدواج حل و فصل شود تا در طول ازدواج، مشکل حادی پیش نیاید.

بیشتر از چه میزان رابطه جنسی غیر معمول است؟

معمولا، میزان بالای رابطه جنسی، نمی تواند جای نگرانی داشته باشد، مخصوصا اگر هر دو طرف رابطه، تمایل و نیاز داشته باشند و از رابطه پر تعداد لذت ببرند. اما تعادل در هر چیزی ضروری است، حتی اگر همیشه لذت بخش باشد. تعداد زیاد رابطه جنسی می تواند نشانگر بیش فعالی و اعتیاد جنسی باشد و مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند. اگر همسرتان یا خودتان دچار بیش فعالی جنسی هستید و نمی توانید تمایل خود با رابطه را، مخصوصا با وجود مخالفت همسرتان کنترل کنید، لازم است که به روانشناس مراجعه نمایید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید